Hozzávalók:
- 450g liszt
- 220ml tej
- 90g porcukor
- 5g élesztő
- 2 tojássárgája
- 45g margarin
- egy csipet só
- 1 csomag vaníliás cukor
- reszelt citromhéj
- mazsola
- egy kenőtojás
Elkészítés:
Az ilyen tipusú gyúrt élesztős tészta elkészítését az előző bejegyzésemben már leírtam, ezért itt ezt most újra nem részletezném, akkor kitértem minden fontos kis apróságra úgyhogy ha valaki belevág a fonott kalácsba akkor érdemes előtte átolvasni a cikket itt.
Ebből a mennyiségből 3db egyenként negyed kilós kalácsok lesznek, ehhez a nyers tésztából 3x280g-ot kell kimérnünk, majd az adagokat egyesével ki kell 'virgolnunk' ami azt jelenti, hogy az ujjaink és a tenyerünk segítségével sima felülető kis cipókat formálunk belőlük. Egy picit pihentetjük a cipókat, majd mindegyiket még ketté osztjuk és két szálat sodrunk belőlük, ezután következhet a fonás! :) Ahogy azt már említettem a bevezetőben ez még nekem sem megy teljesen tökéletesen, ezért ti se keseredjetek el ha elsőre nem sikerül! Valószínűleg a család észre sem veszi a kalácson, hogy nem egyenletes a fonat, csak azzal lesznek majd elfoglalva, hogy minnél hamarabb eltüntessék... Ettől függetlenül persze érdemes a tökéletesre törekedni és minnél többet gyakorloni a fonást, én is így fogok tenni! :)
Nagyon jónak találtam ezt a videót, mert lassan, és pontosan azzal a technikával mutatja be a fonást, ahogyan azt a suliban tanítják. Mindenképpen nézzétek meg!
- Nagyon fontos, hogy nem szabad túl szorosra fonni a kalácsot, mivel sütésig még kelni fog és a fonatok könnyen szétfeszíthetik egymást és elválnak egymástól.
- Szintén nagyon oda kell figyelni a kenésre is, egész tojással kétszer kenjük le a kalácsokat, persze a második réteget csak akkor visszük fel ha az első már megszáradt! Így lesz igazán fényes a felülete!
- A kalács szép színét részben az a csipetnyi só adja, ezért semmiképp se felejtsük ki!
- Az éppen nem használt tésztacipókat mindig takarjuk le konyharuhával különben kiszáradnak!
Puszi, Dóri
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése