Hozzávalók: (kb. 100db-hoz)
- 450g liszt
- 6g szódabikarbóna
- egy csipet só
- 1db egész tojás
- 190g méz
- 60g kristálycukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 150g margarin
- 1-1,5 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék
a glazúrhoz: (a mennyiségeket lásd a tippeknél!)
- tojásfehérje
- porcukor
- pár csepp ecet vagy citromlé
Elkészítés:
Nagyon fontos, hogy a tésztát legalább egy nappal a sütés előtt gyúrjuk be. Erre azért van szükség, mert így szépen összeérnek benne az ízek, nem mellesleg pedig így a sütésnél már nagyon egyszerű dolgunk lesz.
A mézestészta két fő részből áll. Először előkészítem a száraz hozzávalókat, átszitálom a lisztet, hozzáadom a szódabikarbónát és egy csipet sót, majd összekeverem őket. A másik részhez egy lábasban összemelegítem egymással a margarint, a mézet, a cukrot, a vaníliás cukrot és a mézeskalács fűszerkeveréket. Nem kell, hogy felforrjon a keverék, csak minden hozzávaló teljesen olvadjon el benne! Ha ez megvan a lisztes részt apránként hozzákeverem az olvasztott részhez, majd az egész tojást is alaposan elkeverem benne. Ezután a tésztát egy habkártya segítségével enyhén lisztezett munkalapra borítom, picit átgyúrom és cipót formálok belőle. A cipót folpackba csomagolva a hűtőbe rakom és legalább egy napig pihentetem.
Másnap a cipót kisebb részletekben enyhén lisztezett munkalapon vékonyra nyújtom és kiszúrom a karácsonyi formákkal. A mézeskalácsokat sütőpapírral bélelt tepsibe rakom és 180fokra előmelegített légkeveréses sütőben kb. 4-6perc alatt készre sütöm.
A díszítés egyéni ízlés kérdése, én most az ún. glazúrral rajzoltam mintákat a sütikre. A glazúr elkészítése nagyon egyszerű, csupán a tojásfehérjét kell kikeverni az átszitált porcukorral, majd hozzáadni néhány csepp citromlevet vagy ecetet. Akkor jó, ha a kanálról lefolyó glazúr szalagot vet. Ezután a glazúrt egy vékonyabb nyílású habzsákba töltöm, majd megrajzolgatom a mintákat.
- Nagyon fontos, hogy ha glazúrt készítünk, akkor úgy számoljunk, hogy egy tojásfehérje kb. 200-300g porcukrot vesz fel, amiből igen nagy mennyiség lesz, ezért érdemes lehet inkább kisebb adagokat készítenünk belőle.
- A glazúrt színezhetjük is, erre a legalkalmasabb a zselés ételfesték, mert az nem változtatja meg a máz állagát.
- Ha maradt a glazúrból és tervezünk még egy újabb adag mézeskalács sütést akkor csak hagyjuk benne a nyomózsákban, a végeket gondosan zárjuk le és úgy tegyük el. Ha nem éri levegő akkor a zsákban nem fog megszáradni, a cukor pedig tartósít, úgyhogy semmiképpen sem romlik meg.
- A mézeskalácsokat csonthéjasokkal, vagy akár különböző magokkal is díszíthetjük, ezeket értelemszerűen még a sütés előtt kell rányomnunk a tésztákra, hogy beleragadjanak.
Puszi, Dóri
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése